بروزترین و حرفه ای ترین پاورپوینت های آموزشی مدارس ( توسط دبیران مجرب مربوط به هر درس)
پاورپوینت مدارس

اطلاعیه فروشگاه

توجه : هنگام خرید روی دکمه تکمیل خرید در صفحه بانک کلیک کنید تا پرداخت شما تکمیل شود مراحل پرداخت را تا زمان دریافت کدپیگیری سفارش ادامه دهید ؛ در صورتی که نتوانستید پرداخت الکترونیکی را انجام دهید چند دقیقه صبر کنید و مجددا اقدام کنید و یا از طریق مرورگر دیگری وارد سایت شوید و یا بانک عامل را تغییر دهید. در صورت مشکل میتونین شنبه تا چهارشنبه از ساعت 17:30 الی 24 و پنجشنبه ساعت 12 تا 24 و جمعه 24 ساعت جوابگوی شما هستم. با تشکر

مقاله کامل ماليات بر ارزش افزوده و تاثير آن بر متغيرهاي كلان اقتصادي (word)

مقاله کامل ماليات بر ارزش افزوده و تاثير آن بر متغيرهاي كلان اقتصادي (word)

فرمت فایل : ورد

تعداد صفحه :31

قسمتی از متن :

ماليات بر ارزش افزوده و تاثير آن بر متغيرهاي كلان اقتصادي

 

1 - تاثير بر توزيع درآمد:

بسياري افراد تصور مي‌كنند ماليات بر ارزش افزوده موجب دريافت سهم بيشتري از افراد كم درآمد نسبت به افراد پردرآمد مي‌شود. اما براي تجزيه و تحليل دقيق تاثير ماليات بر ارزش افزوده بر توزيع درآمد، مي‌بايست ببينيم اين ماليات به چه صورتي اجرا مي‌شود (يعني نرخ آن براي كالاهاي مختلف چند درصد است و چه كالاهايي از آن مستثنا هستند). به علاوه، بايد ديد نحوه استفاده از درآمدهاي حاصله به چه صورت است؟ مثلا در بريتانيا ماليات بر ارزش افزوده بر اكثر كالاها 10‌درصد است و براي برخي كالاها نرخ صفر دارد (كالاهايي كه نرخ ماليات بر ارزش افزوده صفر دارند مشتمل بر مواد غذايي، اجاره مسكن، سوخت، انرژي و حمل‌ونقل مسافر است). نرخ ماليات بر ارزش افزوده براي برخي كالاهاي لوكس 25‌درصد و براي برخي كالاها

كه در سطح بين‌المللي فروش بيشتري دارد كمتر از 10‌درصد مي‌باشد. تاثير اين ماليات‌بندي بر توزيع درآمد بستگي به اين دارد كه قيمت كالاها و خدمات چگونه نسبت به حذف يك ماليات و وضع ماليات بر روي كالاي ديگر واكنش نشان مي‌دهند. غالبا نمي‌توان تضمين كرد كه قيمت‌ها با تغيير ماليات به همان نسبت تغيير كنند. نحوه استفاده از درآمد توسط دولت (به عنوان مثال اينكه آيا از درآمدها براي كاهش يا حذف ماليات بر درآمد، ماليات بر دارايي، يا افزايش مخارج دولت استفاده مي‌شود) مي‌تواند براي درك توزيع درآمد واقعي پس از تغيير ماليات به ما كمك كند. به‌علاوه شرايط پولي كشور،‌ رفتار قيمت‌ها را تحت‌تاثير قرار مي‌دهد كه به نوبه خود، بر توزيع درآمد واقعي تاثيرگذار است.

2 - تاثير بر رشد اقتصادي:

سيستم مالياتي بايد به گونه‌اي باشد كه پتانسيل اقتصاد براي دستيابي به رشد اقتصادي بالاتر را تشويق كند يا حداقل آن را تضعيف ننمايد. حال بايد ديد پيامدهاي ماليات بر ارزش افزوده بر رشد اقتصادي چيست؟ براي پاسخ به اين سوال بايد بررسي شود كه آيا افراد نسبت به اجراي ماليات بر ارزش افزوده با (1) كاهش مصرف، (2) كاهش سرمايه‌گذاري يا (3) افزايش عرضه منابع مولد به بازار واكنش نشان مي‌دهند. عكس‌العمل سوم به معني رشد اقتصادي است. اما براي تداوم آن مي‌بايست بين افزايش تقاضا و افزايش عرضه كالاها مطابقت وجود داشته باشد. كاهش در تقاضا كه منجر به انباشت كالاها در انبار مي‌شود، به كاهش توليد يا قيمت مي‌انجامد. عكس‌العمل‌هاي احتمالي (1)، (2) و (3) بستگي به اين دارد كه ماليات بر ارزش افزوده، نحوه استفاده از وجوه و شرايط پولي كشور، چگونه هزينه مصرف فعلي را نسبت به هزينه مصرف آينده و شرايطي را كه منتج به آن مي‌شود كه صاحبان منابع، منابع خود را نگهدارند يا به بازار عرضه‌كننده تحت‌تاثير قرار مي‌دهند. كاهش در هزينه مصرف آينده (نسبت به مصرف فعلي) در بسياري شرايط منجر به رشد توليد در اقتصاد مي‌شود.

3 - تاثير بر تراز پرداخت‌ها:

ماليات بر ارزش افزوده، نسبت به ساير ماليات‌ها، براي تراز پرداخت‌هاي كشورهاي عضو WTO از مزيت بيشتري برخوردار است. مقررات گات (توافق عمومي تعرفه‌ها و تجارت) اين مزيت را ايجاد مي‌كند. گات اجازه كاهش در ماليات‌هاي غير‌مستقيم، نظير ماليات بر ارزش افزوده يا ماليات بر فروش را براي صادرات مي‌دهد تا به اين وسيله قيمت كالا در مقصد صادرات، مشمول ماليات نباشد. اما اين اجازه را نمي‌دهد كه ماليات‌هاي مستقيم نظير ماليات بر درآمد، از قيمت كالا كاسته شود. به‌علاوه، گات اجازه وضع ماليات بر واردات معادل ماليات غير‌مستقيم كشور وارد‌كننده را مي‌دهد. اگر ماليات‌هاي مستقيم اثر مثبتي بر قيمت كالاها و خدمات داشته باشند، كه با حذف ماليات اين قيمت كاهش مي‌يابد، استفاده از ماليات غير‌مستقيم به جاي ماليات مستقيم، مي‌تواند در افزايش صادرات و كاهش واردات يك كشور موثر باشد (با فرض ثبات ساير عوامل موثر در تجارت خارجي). اين به دليل آن است كه در چارچوب ماليات بر ارزش افزوده، نسبت به وضعيتي كه ماليات مستقيم برقرار باشد، قيمت براي خارجيان جذاب تر خواهد بود.

تاثير طرح ماليات بر ارزش افزوده در صنعت خودرو

 

اجراي طرح ماليات بر ارزش افزوده كه از ابتداي مهرماه به مرحله اجرا گذاشته شد اين روزها تبديل به داغ ترين سوژه خبري كشور شده است، به طوري كه اجراي آن با واكنش بسياري از سوي توليدكنندگان و واردكنندگان خودرو همراه بوده است.


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 5,500 تومان
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
maliat-bar-arzesh-afzoodeh_1688997_7555.zip53.7k